Tak, ako celá natívna reklama, aj Strossle sa ako distribučný nástroj neprestajne vyvíja. Investícia do natívnej reklamy už dávno nie je limitovaná len na promovanie obsahu na stránke. Prostredníctvom natívnej reklamy toho viete odprezentovať oveľa viac, ako si myslíte. Natívna reklama vie informovať, zabaviť a dokonca aj zapojiť čitateľa do určitej formy konverzie. 

Predstaviť si to môžeme na SEE THINK DO CARE modeli. Pre správne oslovenie zákazníka je potrebné si osvojiť jeho nákupné správanie, ktoré má 4 fázy: vidieť (see), rozmýšľať (think), konať (do) a starať sa (care). Každá z týchto fáz si vyžaduje  prispôsobený obsah pre správne oslovenie zákazníka v nej.

Túto prípadovú štúdiu sme spracovali aj pre realitný segment, bankový segment a segment produktov dennej spotreby

See fáza – Buďte videní:

V tejto fáze oslovujete potenciálnych zákazníkov, ktorí možno nemajú práve v pláne kúpiť si nové auto, pretože ho práve nepotrebujú. Ale to sa môže v budúcnosti zmeniť. Cieľom je preto zasiahnuť čo najširšie publikum.

Fáza See sa vyznačuje oboznamovaním používateľa a zároveň vášho potenciálneho zákazníka s vaším produktom. Reklama je vaším „výkladom v obchode“. Ukazujete svoj produkt a značku, pozývate zákazníka, aby nazrel do vášho biznisu. Nebojte sa preto spraviť z vášho produktu centrum pozornosti. Použite ho ako obrázok v kreatíve a nadpisom podčiarknite jeho vlastnosti. Reklama pritom môže odkazovať priamo na produktovú stránku. Zvyšovanie povedomia v mysliach zákazníkov je dlhodobý proces, ktorý sa vypláca v momente, kedy zákazník uskutočňuje nákup – a jeho rozhodnutie ovplyvní práve povedomie o vašej značke (prečítajte si prípadovú štúdiu značky Nissan – ako ju Strossle pomohol zviditeľniť). Ide o natívny spôsob širokého budovania povedomia o značke. Použitie názvu značky v nadpise vie zákazníka taktiež osloviť.  Omnoho lepšie pre zákazníka znie “Objavte nový Hyundai Tucson, ktorý si zamilujete” ako “Objavte nový model auta, ktorý si zamilujete”. Rovnako lepšie upútate pozornosť používateľa, ak určitú udalosť spojíte priamo so značkou “Oslavy 210 Peugeot budú poriadna jazda!” ako “Oslavy francúzskej automobilky budú poriadna jazda!”. Pri týchto kreatívach môže byť síce miera prekliku horšia, avšak je to formát budovania značky, a preto to nie je podstatné. Dôležitejšie skôr je, aby mala reklama čo najväčší zásah a počet impresií. V súčasnosti je trendom aj spájať značky s rôznymi influencermi, v takom prípade je uvedenie názvu značky priamo v nadpise priam nevyhnutnosťou, napríklad “Maroš Molnár testuje nový model Citroen C5 Aircross Plug-in Hybrid. Prešiel model testom?”

Kam môže reklama odkazovať: produktová stránka, micro page, natívne články, PR články, fotogalérie, video, atď.

Think fáza – presvedčte zákazníka, že vaša značka je tá, pre ktorú sa rozhodnúť:


Fáza Think zachytáva zákazníkov v momente, kedy vedia, že váš produkt existuje (okolo výkladu už prešli) a premýšľajú nad tým, či si ho zaobstarať.
Tento stav cieli na publikum, ktoré si je vedomé svojich chýbajúcich potrieb. 

V štádiu, keď zákazník premýšľa o zakúpení vášho produktu,  porovnáva ho s inými a racionalizuje svoje rozhodnutie. Chce preto získať čo najviac informácií, ponoriť sa do témy a čo najviac sa priblížiť k riešeniu svojho problému. Najvhodnejšie nadpisy pre natívnu reklamu na spustenie rozmýšľania sú otázky ako napríklad “Má zmysel kupovať teraz nové auto? Tu je 7 dôvodov na zváženie”. Vyvolávajú v čitateľovi určitú zvedavosť a možno práve takúto formu postrčenia potrebujú. Lákajú nás dozvedieť sa niečo viac, rozmýšľať o produktoch a po prečítaní článku cítime určitú satisfakciu, pretože sme neodišli naprázdno, ale s novými a užitočnými informáciami. S vhodným spojením vašej značky a obsahu vzniká v mysliach zákazníkov pozitívne prepojenie. Preto je vhodné prepojiť v nadpise pozitívnu správu so značkou, ako napríklad “Na ceste k nulovým emisiám. Nový hybridy GLC a GLE od Mercedes-Benz” 

Tvorba obsahu a jeho distribúcia je v tomto štádiu kľúčová, nakoľko môže zákazníka presvedčiť o kúpe a previesť ho do štádia Do. Musíte vytvoriť obsah, ktorý bude popisný ale zároveň zaujímavý, aby ste zákazníka udržali a ideálne naviedli konzumovať ďalší obsah. Nebojte sa A/B testovať rôzne nadpisy. Zaujme používateľov viac nadpis “Už nemusíte hľadať 7-miestne auto, vytvorili sme ho pre vás!” alebo jeho variant s otázkou “Do ktorého auta sa pohodlne zmesti až 7 ľudí?”. Nájdite ten, ktorý vám prináša najkvalitnejšie návštevy, má vysokú mieru prekliku a zníži tak cenu za klik v Strossle sieti. Keď sa rozhodujete o tom, či je vhodný senzačný (clickbait) alebo skôr seriózny nadpis, prečítajte si prípadovú štúdiu s Peugeot

Príklad obsahu vhodného pre túto formu: blogy, natívne články, odborné články, PR články, recenzie,…

Do fáza – zákazník vykonáva akciu, splní to, čo od neho chcete 


Fáza “Do” väčšinou predstavuje nákup, môže to však byť akákoľvek konverzia ako napríklad: vyplnenie kontaktného formulára so záujmom o testovaciu jazdu na webe, stiahnutie aplikácie či zapojenie sa do súťaže. Keď návštevník prejaví záujem o testovaciu jazdu a vyplní formulár, pre obchodníka to znamená cenný kontakt na potenciálneho zákazníka. Je to efektívny spôsob budovania dôvery a vytvárania určitého vzťahu so zákazníkmi. Pre túto fázu sú vhodné takzvané “konverzné nadpisy”, ktoré už na prvý pohľad danú konverziu naznačujú a tým pádom na nich klikajú ľudia, ktorí majú záujem ju aj uskutočniť. Konverzné nadpisy môžu vyzerať takto: “Najlepší čas na nové auto, Hyundai má zľavy na skladové vozidlá Tucson a i30 až 3500 €”, Spravte si radosť ihneď so skladovými vozidlami Kia!” alebo “Nezmeškajte najvýhodnejší týždeň roka s Peugeot”. Tematický obrázok produktu, alebo čohokoľvek s čím to súvisí je skvelé doplnenie reklamy.

PRO TIP: Ak ponúkate newsletter, webové semináre alebo bezplatné kurzy, propagujte ich vo svojej natívnej reklamnej kampani. Dobrý nápad je tiež ísť nad rámec „tradičného“ obsahu a ponúkať niečo kreatívnejšie, ako sú kvízy a hry. Tieto typy obsahu sú inzerentmi stále málo využívané, ale pre publikum najviac atraktívne. Preto môžu prinášať dokonca lepšie výsledky ako tradičný obsah. Najdôležitejšie je vyzvať zákazníka k akcii, ktorú chcete, aby urobil.

Care – poslednou fázou je starostlivosť o vašich zákazníkov


Vo fáze Care komunikujete so spotrebiteľmi, ktorí už u vás nakúpili a stali sa vašimi zákazníkmi. Je dôležité tomuto segmentu vašich zákazníkov ukázať, že si ich vážite. Môžete im to dať najavo rôznymi spôsobmi. Skúste ich odmeniť nejakou drobnosťou, pribaliť im k objednávke personalizovaný odkaz alebo pošlite zľavový kód na ďalšiu návštevu servisu. Budovaním emočného vzťahu so zákazníkom si zaisťujete jeho lojálnosť k značke. Ďalšími príkladmi môžu byť špeciálne servisné bonusy, programy pre lojálnych zákazníkov a podobne. Komunikujte so zákazníkmi prostredníctvo emailov alebo SMS. Nemusíte im hneď ponúkať zľavu, určite ocenia aj to, ak im napríklad pripomete blížiaci sa termín servisnej prehliadky. Akoby povedal odborník na obsahový marketing Filip Kuna: “ukážte srdiečko ♥”. Strossle, pre túto fázu nie je vhodným kanálom, keďže nezbierame žiadne údaje o zákazníkoch, ktoré by zasahovali do ich súkromia.

PRO TIP: Komunikujte so zákazníkmi napriamo, uvidíte, že milý hlas v telefóne je viac, ako skopírovaný e-mail.

Strossle je efektívna voľba v rôznych fázach cesty kupujúceho. Aby ste si však mohli vychutnať výhody tohto reklamného prístupu, musíte zistiť, v akej fáze sa cieľové publikum konkrétnej kampane nachádza. Odpoveď na túto otázku vám pomôže prispôsobiť vašu natívnu reklamu, aby sa stala čo najefektívnejšou. Použitím modelu See-Think-Do-Care môžete lepšie porozumieť svojmu publiku, môžete vytvoriť jasný plán, ako, čo a kde s nimi komunikovať a stanoviť si konkrétne metriky, ktoré vám ukážu, čo funguje a čo nefunguje.

Veríme, že vás tento článok zaujal a inšpiroval; a ak si nie ste istý, ktorý obsah podporiť skôr, určite sa ozvite a spoločne to prekonzultujeme tak, aby výsledok stál za to.

Chcete sa stať špecialistom na distribúciu natívnej reklamy? Získajte certifikát reklamného systému Strossle úplne zadarmo a nastavujte si reklamy v našom systému ako profíci ?

 

MÁTE OTÁZKU?

KONTAKTUJTE NÁS!

+421 917 435 009
mamzaujem@strossle.com

kontaktný formulár

This will close in 0 seconds