Poznáte jeden z najslávnejších príbehov obsahového marketingu všetkých čias?

Dve kvízové otázky na začiatok:

  1. Uhádne niekto, čo má spoločné Michelin, výrobca pneumatík, s obsahovým marketingom?
  2. Viete, kto je Bernard Loiseau?

Vyhrali tí, ktorí si tipli, že nasledujúce riadky budú venované slávnemu projektu michelinských hviezdičiek.

S týmto bedekrom začali bratia Michelinovci ešte v roku 1900, keď po celom Francúzsku, odkiaľ firma pochádza, jazdilo dokopy 3 000 áut. Benzínky a autoservisy neboli na každom kilometri, ako sme zvyknutí v dnešnom vyspelom svete. Mobily neexistovali, a nebolo tak možné si za pár sekúnd vyhľadať video, ako opraviť auto, vymeniť prasknutú pneumatiku či vypálenú žiarovku. Prvé desaťročia teda časopis slúžil na pokrytie základných potrieb pre motoristov. Rozdávali ho zadarmo, prečítať ste si ho mohli napríklad aj v servisoch, keď ste si krátili čas čakaním na opravu auta.

Až o 30 rokov neskôr, na podporu cestovania, nech derú vodiči gumy, pridali do ročenky hodnotenia reštaurácií a hotelov. Od začiatku bol celý proces anonymný, kladné hodnotenie sa nedalo kúpiť. Aj preto bol status udelených hviezdičiek vysoko dôveryhodný a plnil svoj účel, teda aby ľudia objavovali zaujímavé podniky po celej krajine.

No a kde je táto ich aktivita dnes? Získajte aspoň jednu hviezdu a bude to mať okamžitý a dramatický vplyv na príjmy, počet rezervácií i hostí z celého sveta. Je to obrovská prestíž a zároveň aj stres, celú tú mašinériu udržať v chode a pritom nestratiť kvalitu. Napríklad francúzsky kuchár Bernard Loiseau ešte v roku 2003 spáchal samovraždu po tom, čo sa dozvedel, že jeho podnik pravdepodobne stratí 3 hviezdičky.

Michelin je v každom prípade ďalší skvelý príklad toho, že obsahový marketing je vhodný pre každého, kto má svojim klientom čo povedať… aj keby ste vyrábali gumy na auto. 🙂

Veľa tipov, ako aj vy môžete tvoriť skvelý obsah, ktorý ľudia budú milovať, nájdete v príručke natívnej reklamy a tiež FB skupine obsahových marketérov.

Vzdelávate sa radšej pozeraním videí alebo počúvaním? Tak odoberajte kanál Filip Kuna, kde vám každý týždeň prináša zaujímavé príbehy zo sveta marketingu ▶️

 

MÁTE OTÁZKU?

KONTAKTUJTE NÁS!

+421 917 435 009
mamzaujem@strossle.com

kontaktný formulár

This will close in 0 seconds