Hovorí sa, že nešťastie jedného býva šťastím druhého. Preto aj keď väčšina ľudí na Slovensku nebude na rok 2020 spomínať v najlepšom, obsahový marketing a natívna reklama lepšie obdobie ešte nezažili.

Hádam to nie je iba moja vlastná bublina keď poviem, že content marketing zažíva veľký boom a už niekoľký rok patrí k top buzzwordom v tomto našom reklamnom mikrosvete. Nedeje sa to skokovo, revolučne, že zrazu všetko odložíme a nič okrem Clubhouse a Tiktoku neexistuje. Ale keď sa pozriete z odstupu kam sme sa za posledných pár rokov dostali, je to ako rozdiel na fotke ľadovca niekde v Grónsku dnes a spred 20 rokov.

V prvom rade znejú priam až šokujúco posuny v komunikácii a v obsahu, ktorým sa snažia značky zaujať. Neponúkajú témy, ktoré potrebujú ony samé predať, ale prichádzajú s takými, ktoré chcú počuť zákazníci. A tak nám poisťovne radia, ako máme zdravo žiť. Naftové firmy i automobilky investujú do služieb na zdieľanie bicyklov či áut, akoby chceli, aby sme boli viac eko a kupovali menej benzínu či áut. Operátori vyzývajú, nech v určitých momentoch nepoužívame mobily a venujeme sa šoférovaniu alebo rodine a deťom. Banky zase radia, ako šetriť peniaze, nech sa nezadĺžime.

Čerešničkou na torte potom boli aj výsledky. Uvediem tri príklady za všetky:

Agentúra TRIAD vytvorila rozšírenie do prehliadača Google Chrome, vďaka ktorému ste si mohli premyslieť svoj nákup v eshope a ušetriť. Vyhrali zaň hlavnú cenu v súťaži tých najefektívnejších kampaní v Európe, prvý krát v histórii Slovenska.

rozšírenie google chrome

Rozšírenie pre Google Chrome pridalo na populárne eshopy oranžové tlačidlo “Radšej ušetriť”. VÚB sa takto snažila nakupujúcich presvedčiť, aby si výdavky radšej rozmysleli.

Lidl sa zase rozhodol byť ohľaduplnejší k prírode a zrušil distribúciu tlačených letákov do schránok. Mojich starých rodičov tým síce nepotešili, ale ročne tým ušetrili 4000+ ton papiera a 70.000 stromov. Na portáli Hashtag.sk o tom napísali článok a ten sa stal najčítanejšou natívnou reklamou, aká kedy na Slovensku vznikla. Mal cez 300.000 otvorení a priemerné čítanie trvalo takmer 2 minúty. Vraví sa, že pozornosť je novodobé zlato, a tak ju Lidl mal cez pol milióna minút.

lidl najčítanejší článok

Najčítanejší natívny článok na Slovensku mal cez 300.000 otvorení s priemernou dobou čítania takmer 2 minúty.

No a tretím príkladom nech je bojkot sponzorov majstrovstiev sveta v hokeji v Bielorusku. Automobilka Škoda, ktorá udalosť podporuje už takmer 30 rokov, oznámila, že keď to bude u Lukašenka, tak bez nich. O dva dni neskôr organizátor podujatia oznámil, že v Bielorusku majstrovstvá nebudú. 

škoda kampaň

Hoppygo, služba na zdieľanie áut od automobilky ŠKODA, čoskoro štartuje aj na Slovensku. Ich reklama pripomínajúca Dollar Shave Club v Čechách zvirálnela a získala milióny pozretí.

Toto celé sa 1:1 prenášalo do tvorby obsahu a kampaní, ktoré podporovali rozmach všetkej tej spoločenskej zodpovednosti. Značky omnoho menej hovoria o tom, čo robia a ponúkajú, a viac sa zameriavajú na témy, ktoré chcú návštevníci konzumovať. Obrazne povedané, z reklamnej prestávky, počas ktorej si odskočíte na toaletu, sa stávajú dôvodom, pre ktorý si pustíte televízor. Vďaka tomu si zadávateľ získa pozornosť a môže prirodzene, nevtieravo zahrnúť aj svoje produkty, ktoré divákovi vyriešia všetky jeho problémy.

Vzdelávate sa radšej pozeraním videí alebo počúvaním? Tak odoberajte kanál Filip Kuna, kde vám každý týždeň prináša zaujímavé príbehy zo sveta marketingu ▶️

No a to všetko nakoniec potvrdzujú aj čísla, skúsenosti, dopyty..


Dnes už každé väčšie médium ponúka tzv. “špeciálne projekty.” Redakcia vám na kľúč spracuje a odkomunikuje tému jazykom, na ktorý je návštevník zvyknutý. Tie najväčšie majú na to dokonca vytvorené samostatné oddelenia a produkčné tímy, pretože veľký dopyt si to sám vyžiadal. Sú si také isté svojou kvalitou, že sú schopné zagarantovať počet prečítaní článku, či videní videa. Preto sa vám na prvé počutie môže zdať drahé zaplatiť za vytvorenie a zverejnenie článku 2000-3000 Eur a viac, ale pri garancii čítanosti 10.000+, je to vynikajúca ponuka pre všetky strany. Zvlášť, keď hovoríme o tom, že za tých 20-30 centov/otvorenie danému výstupu venujú svoju pozornosť rádovo v minútach.

Vysoká kvalita sa prejavuje do výsledkov, čo dáva marketérom väčšiu hrdosť a radosť z tvorby. Potom aj viac distribuujú, nech sú viac vidieť, nech ten obsah nie je záležitosť na deň-dva, ale kľudne týždne či mesiace. Len u nás v Strossle, napriek pandémii, napriek tomu, že na trh prišli štyria ďalší konkurenti, stúpol počet kampaní z 1300 na 2200+. Kontextuálne odporúčania obsahu na hodnoverných médiách sú v kurze. Zvlášť v časoch, kedy nevieme, čo na sociálnych sieťach je hoax a či sa vôbec naša reklama nezobrazuje pri nejakom antivaxerskom nezmysle.

online marketing

Brand safety je dôležitejšia ako nikdy predtým. Analýza 4000 veľkých značiek v USA ukázala, že ich programaticky nakupovaná reklama vo veľkom beží a pomáha financovať rozličné konšpiračné stránky. Týka sa to aj reklám samotného Pfizeru (ktorý vyrába vakcíny) a CDC (Americký úrad pre kontrolu liečiv)

Za 2020 bol online jediným mediatypom zo všetkých, ktorý neklesal, ale rástol. Kým bannerová, tzv. non-video display reklama po prvýkrát v histórii merania klesala, video a natívna reklama ťahali. Jej celkový podiel je však necelých 5%. To v celom kontexte naznačuje, že potenciál a príležitosti ešte zďaleka nie sú využité. A keď máte prostredie, ktoré je slabo pokryté, je to vlastne pre vás dobré, lebo vašu značku a posolstvá je viac vidieť a počuť. Držím palce, nech vám to vyjde 🙂

Skúsení marketéri ovládajú mnoho trikov a fínt, ako zákazníkov jemne a nenápadne poštuchnúť. Ak ich chcete spoznať aj vy, prihláste sa do nášho kurzu Neuromarketing v praxi úplne zadarmo ❤️ 

MÁTE OTÁZKU?

KONTAKTUJTE NÁS!

+421 917 435 009
mamzaujem@strossle.com

kontaktný formulár

This will close in 0 seconds