Tak, ako celá natívna reklama, aj Strossle sa ako distribučný nástroj neprestajne vyvíja. Investícia do natívnej reklamy už dávno nie je limitovaná len na promovanie obsahu na stránke. Prostredníctvom natívnej reklamy toho viete odprezentovať oveľa viac, ako si myslíte. Natívna reklama vie informovať, zabaviť a dokonca aj zapojiť čitateľa do určitej formy konverzie.
Predstaviť si to môžeme na SEE THINK DO CARE modeli. Pre správne oslovenie zákazníka je potrebné si osvojiť jeho nákupné správanie, ktoré má 4 fázy: vidieť (see), rozmýšľať (think), konať (do) a starať sa (care). Každá z týchto fáz si vyžaduje prispôsobený obsah pre správne oslovenie zákazníka v nej.

See fáza – Buďte videní:
V tejto fáze oslovujete potenciálnych zákazníkov, ktorí možno nemajú práve v pláne kúpiť si váš produkt, pretože ho práve nepotrebujú. Ale to sa môže v budúcnosti zmeniť. Cieľom je preto zasiahnuť čo najširšie publikum.



Fáza See sa vyznačuje oboznamovaním používateľa a zároveň vášho potenciálneho zákazníka s vašou ponukou. Reklama je vaším „výkladom v obchode“. Ukazujete svoj produkt a značku, pozývate zákazníka, aby nazrel do vášho biznisu. Nebojte sa preto spraviť z vášho produktu centrum pozornosti. Použite ho ako obrázok v kreatíve a nadpisom podčiarknite jeho vlastnosti. Reklama pritom môže odkazovať priamo na stránku produktu. Zvyšovanie povedomia v mysliach zákazníkov je dlhodobý proces, ktorý sa vypláca v momente, kedy zákazník uskutočňuje nákup – a jeho rozhodnutie ovplyvní práve povedomie o vašej značke alebo produkte (prečítajte si prípadovú štúdiu značky Nissan – ako ju Strossle pomohol zviditeľniť). Ide o natívny spôsob širokého budovania povedomia.
Použitie názvu produktu v nadpise vie zákazníka taktiež osloviť. Vyzdvihnite jeho prednosti, napríklad “Mlieko od ekologicky chovaných kráv a oviec. Výrobky plné chuti spod Kriváňa”. Prípadne zasaďte svoj produkt do zaujímavého príbehu “Príbeh Mily. Rodičov som chcela udobriť na svojej svadbe, všetko dopadlo celkom inak”, aby ste zaujali používateľov. Ak má váš produkt špeciálne vlastnosti, rozhodne ich nezabudnite používateľom predstaviť “Ekologický obal Pure-Pak Sence. Až 87 % obalu z drevenej vlákniny, až 100 % recyklovateľný”. Pri týchto kreatívach môže byť síce miera prekliku horšia, avšak je to formát budovania značky, a preto to nie je podstatné. Dôležitejšie skôr je, aby mala reklama čo najväčší zásah a počet zobrazení.
Kam môže reklama odkazovať: produktová stránka, micro page, natívne články, PR články, fotogalérie, video, atď.
Think fáza – presvedčte zákazníka, že váš produkt je ten, pre ktorý sa rozhodnúť:
Fáza Think zachytáva zákazníkov v momente, kedy vedia, že váš produkt existuje (okolo výkladu už prešli) a premýšľajú nad tým, či si ho kúpia. Tento stav cieli na publikum, ktoré si je vedomé svojich chýbajúcich potrieb.
V štádiu, keď zákazník premýšľa o zakúpení vášho produktu, porovnáva ho s inými a racionalizuje svoje rozhodnutie. Chce preto získať čo najviac informácií, ponoriť sa do témy a čo najviac sa priblížiť k riešeniu svojho problému. Najvhodnejšie nadpisy pre natívnu reklamu na spustenie rozmýšľania sú otázky alebo tipy , napríklad “Aká voda je vhodná pre bábätko?”, “Typov jedál, ktoré si môžete pripraviť z Kuraťa Kráľovského, je naozaj veľa” alebo “Viete čo je to “suché zrenie” mäsa, alebo aké mäso je na prípravu jedál najlepšie?”. Vyvolávajú v čitateľovi určitú zvedavosť a možno práve takúto formu postrčenia potrebujú. Lákajú nás dozvedieť sa niečo viac, rozmýšľať o produktoch a po prečítaní článku cítime určitú satisfakciu, pretože sme neodišli naprázdno, ale s novými a užitočnými informáciami.



S vhodným spojením vášho projektu a obsahu vzniká v mysliach zákazníkov pozitívne prepojenie.
Tvorba obsahu a jeho distribúcia je v tomto štádiu kľúčová, nakoľko môže zákazníka presvedčiť o kúpe a previesť ho do štádia Do. Musíte vytvoriť obsah, ktorý bude popisný ale zároveň zaujímavý, aby ste zákazníka udržali a ideálne naviedli konzumovať ďalší obsah. Nebojte sa A/B testovať rôzne nadpisy. Zaujme používateľov viac nadpis “Zistite viac o tom, ako má vyzerať poctivé mäso od našich mäsiarov” alebo jeho variant s otázkou “Viete čo je to “suché zrenie” mäsa, alebo aké mäso je na prípravu jedál najlepšie?”. Nájdite ten, ktorý vám prináša najkvalitnejšie návštevy, má vysokú mieru prekliku a zníži tak cenu za klik v Strossle sieti. Keď sa rozhodujete o tom, či je vhodný senzačný (clickbait) alebo skôr seriózny nadpis, prečítajte si prípadovú štúdiu s Peugeot.
Príklad obsahu vhodného pre túto formu: blogy, natívne články, odborné články, PR články, recenzie,…
Do fáza – zákazník vykonáva akciu, splní to, čo od neho chcete
Fáza “Do” väčšinou predstavuje nákup, môže to však byť akákoľvek konverzia ako napríklad: vyplnenie kvízu, zapojenie sa do súťaže, stiahnutie členskej karty alebo využitie špeciálnej ponuky. Keď používateľ prejaví záujem o produkt a stiahne si členskú kartu, pre obchodníka to znamená cenný kontakt na potenciálneho zákazníka. Je to efektívny spôsob budovania dôvery a vytvárania určitého vzťahu so zákazníkmi. Pre túto fázu sú vhodné takzvané “konverzné nadpisy”, ktoré už na prvý pohľad danú konverziu naznačujú a tým pádom na nich klikajú ľudia, ktorí majú záujem ju aj uskutočniť. Konverzné nadpisy môžu vyzerať takto: “Staňte sa členom Wine Door Clubu a užívajte si vino od somelierov v pohodlí domova”, “Vyhrajte 3-litrového Jacka” alebo “Kvíz: Neveríme, prešlo už 20 rokov. Aj Ty máš pocit, akoby to bolo len včera? Otestuj sa”. Tematický obrázok produktu, alebo čohokoľvek s čím súvisí je skvelé doplnenie reklamy.



Care – poslednou fázou je starostlivosť o vašich zákazníkov
Vo fáze Care komunikujete so spotrebiteľmi, ktorí už u vás nakúpili a stali sa vašimi zákazníkmi. Je dôležité tomuto segmentu vašich zákazníkov ukázať, že si ich vážite. Môžete im to dať najavo rôznymi spôsobmi. Skúste ich odmeniť nejakou drobnosťou, pribaliť im k objednávke personalizovaný odkaz alebo pošlite zľavový kód na kúpu ďalšieho tovaru. Budovaním emočného vzťahu so zákazníkom si zaisťujete jeho lojálnosť k značke. Ďalšími príkladmi môžu byť špeciálne programy alebo služby pre lojálnych zákazníkov. Komunikujte so zákazníkmi prostredníctvom emailov alebo SMS. Nemusíte im hneď ponúkať zľavu, určite ocenia aj to, ak im napríklad pripomeniete blížiaci sa termín spustenia špeciálnej ponuky. Akoby povedal odborník na obsahový marketing Filip Kuna: “ukážte srdiečko ♥” Strossle, pre túto fázu nie je vhodným kanálom, keďže nezbierame žiadne údaje o zákazníkoch, ktoré by zasahovali do ich súkromia.
Veríme, že vás tento článok zaujal a inšpiroval; a ak si nie ste istý, ktorý obsah podporiť skôr, určite sa ozvite a spoločne to prekonzultujeme tak, aby výsledok stál za to.