Tak, ako celá natívna reklama, aj Strossle sa ako distribučný nástroj neprestajne vyvíja. Investícia do natívnej reklamy už dávno nie je limitovaná len na promovanie obsahu na stránke. Prostredníctvom natívnej reklamy toho viete odprezentovať oveľa viac, ako si myslíte. Natívna reklama vie informovať, zabaviť a dokonca aj zapojiť čitateľa do určitej formy konverzie. 

Predstaviť si to môžeme na SEE THINK DO CARE modeli. Pre správne oslovenie zákazníka je potrebné si osvojiť jeho nákupné správanie, ktoré má 4 fázy: vidieť (see), rozmýšľať (think), konať (do) a starať sa (care). Každá z týchto fáz si vyžaduje  prispôsobený obsah pre správne oslovenie zákazníka v nej.

Túto prípadovú štúdiu sme spracovali aj pre realitný segment, automoto segment a segment produktov dennej spotreby.

See fáza – Buďte videní:

 

V tejto fáze oslovujete potenciálnych zákazníkov, ktorí možno nemajú práve v pláne otvortiť si účet či zmeniť banku, pretože to práve nepotrebujú. Ale to sa môže v budúcnosti zmeniť. Cieľom je preto zasiahnuť čo najširšie publikum.

V tejto fáze oslovujete potenciálnych zákazníkov, ktorí možno nemajú práve v pláne otvortiť si účet či zmeniť banku, pretože to práve nepotrebujú. Ale to sa môže v budúcnosti zmeniť. Cieľom je preto zasiahnuť čo najširšie publikum.

 

Fáza See sa vyznačuje oboznamovaním používateľa a zároveň vášho potenciálneho zákazníka s vaším produktom. Reklama je vaším „výkladom v obchode“. Ukazujete svoj produkt a značku, pozývate zákazníka, aby nazrel do vášho biznisu. Nebojte sa preto spraviť z vašej značky centrum pozornosti. Reklama pritom môže odkazovať priamo na produktovú stránku. Zvyšovanie povedomia v mysliach zákazníkov je dlhodobý proces, ktorý sa vypláca v momente, kedy zákazník uskutočňuje nákup – a jeho rozhodnutie ovplyvní práve povedomie o vašej značke (prečítajte si prípadovú štúdiu značky Nissan – ako ju Strossle pomohol zviditeľniť). Ide o natívny spôsob širokého budovania povedomia o značke. Použitie názvu značky a produktu v nadpise je hlavným prvkom budovania tohto povedomia. Omnoho lepšie pre zákazníka znie “Aj z vás môže byť investor. Stačia vám na to tri kroky a ČSOB SmartBanking ” ako “Aj z vás môže byť investor. Stačia vám na to tri kroky a mobilná aplikácia od banky”. Ak robíte veci nad rámec štandardných služieb, spájajte ich so značkou “Tatra banka prepája svet umenia, vzdelania a technológií”. Odkazujete hneď na značku, zatiaľ čo “Umenie, vzdelanie a technológie. Nájdite si na ne čas aj vy” môže znamenať čokoľvek. Pri týchto kreatívach môže byť síce miera prekliku horšia, avšak je to formát budovania značky, a preto to nie je podstatné. Dôležitejšie skôr je, aby mala reklama čo najväčší zásah a počet impresií. Má vaša banka nejakého maskota? Jednoznačný rozlišovací prvok? Použite ho v obrázku a aj bez spomenutia názvu tak zvýšite povedomie o vašej značke.

Kam môže reklama odkazovať: produktová stránka, micro page, natívne články, PR články, fotogalérie, video, atď.

Think fáza – presvedčte zákazníka, že vaša značka je tá, pre ktorú sa rozhodnúť:

Fáza Think zachytáva zákazníkov v momente, kedy vedia, že váš produkt existuje (okolo výkladu už prešli) a premýšľajú nad tým, či si ho zaobstarať. Tento stav cieli na publikum, ktoré si je vedomé svojich chýbajúcich potrieb.

V štádiu, keď zákazník premýšľa o zakúpení vášho produktu, porovnáva ho s inými a racionalizuje svoje rozhodnutie. Chce preto získať čo najviac informácií, ponoriť sa do témy a čo najviac sa priblížiť k riešeniu svojho problému. Najvhodnejšie nadpisy pre natívnu reklamu na spustenie rozmýšľania sú otázky ako napríklad “Ako si môžete odložiť splátky až na 9 mesiacov?” alebo ponuku tipov a rád “Je tvoja banka moderná a ide s dobou? Päť dôležitých vecí, ktoré by mala ponúkať”. Vyvolávajú v čitateľovi určitú zvedavosť a možno práve takúto formu postrčenia potrebujú. Lákajú nás dozvedieť sa niečo viac, rozmýšľať o produktoch a po prečítaní článku cítime určitú satisfakciu, pretože sme neodišli naprázdno, ale s novými a užitočnými informáciami. S vhodným spojením vašej značky a obsahu vzniká v mysliach zákazníkov pozitívne prepojenie. Pripravili ste miesto článku video obsah, ktorý pomôže vašim zákazníkom? Aj to ich môže presvedčiť práve o vašej odbornosti.

 

Tvorba obsahu a jeho distribúcia je v tomto štádiu kľúčová, nakoľko môže zákazníka presvedčiť o kúpe a previesť ho do štádia Do. Musíte vytvoriť obsah, ktorý bude popisný ale zároveň zaujímavý, aby ste zákazníka udržali a ideálne naviedli konzumovať ďalší obsah. Nebojte sa A/B testovať rôzne nadpisy. Zaujme používateľov viac nadpis “Zistite, ako na účtovníctvo, ak ste živnostník” alebo jeho variant s otázkou “Ako zvládnuť účtovníctvo, ak ste živnostník?”. Nájdite ten, ktorý vám prináša najkvalitnejšie návštevy, má vysokú mieru prekliku a zníži tak cenu za klik v Strossle sieti. Keď sa rozhodujete o tom, či je vhodný senzačný (clickbait) alebo skôr seriózny nadpis, prečítajte si prípadovú štúdiu s Peugeot.

Príklad obsahu vhodného pre túto formu: blogy, natívne články, odborné články, PR články, recenzie,…

Do fáza – zákazník vykonáva akciu, splní to, čo od neho chcete

Fáza “Do” väčšinou predstavuje nákup, môže to však byť akákoľvek konverzia ako napríklad: kalkulačka na prepočet splátok na úver, stiahnutie mobilnej aplikácie či zapojenie sa do súťaže. Keď návštevník prejaví záujem o hypotéku a vyplní formulár, pre obchodníka to znamená cenný kontakt na potenciálneho zákazníka. Je to efektívny spôsob budovania dôvery a vytvárania určitého vzťahu so zákazníkmi. Pre túto fázu sú vhodné takzvané “konverzné nadpisy”, ktoré už na prvý pohľad danú konverziu naznačujú a tým pádom na nich klikajú ľudia, ktorí majú záujem ju aj uskutočniť. Konverzné nadpisy môžu vyzerať takto: “S úverom na rekonštrukciu získate viacero výhod. Vypočítajte si vašu splátku”, “Vďaka investovaniu cez ČSOB SmartBanking teraz môžete získať 15 € k vašej prvej investícii” alebo “Otvorte SuperTrezor a vyhrajte až 2 468€”. Tematický obrázok produktu, alebo čohokoľvek s čím to súvisí je skvelé doplnenie reklamy. Najdôležitejšie je vyzvať zákazníka k akcii, ktorú chcete, aby urobil.

PRO TIP: Ak ponúkate newsletter, webové semináre alebo bezplatné kurzy, propagujte ich vo svojej natívnej reklamnej kampani. Dobrý nápad je tiež ísť nad rámec „tradičného“ obsahu a ponúkať niečo kreatívnejšie ako sú kvízy a hry. Tieto typy obsahu sú inzerentmi málo využívané, ale pre publikum najviac atraktívne. Preto môžu prinášať dokonca lepšie výsledky ako tradičný obsah.

Care – poslednou fázou je starostlivosť o vašich zákazníkov

Vo fáze Care komunikujete so spotrebiteľmi, ktorí už u vás nakúpili a stali sa vašimi zákazníkmi. Je dôležité tomuto segmentu vašich zákazníkov ukázať, že si ich vážite. Môžete im to dať najavo rôznymi spôsobmi. Skúste ich odmeniť nejakou drobnosťou, môžete im napríklad poslať blahoželanie k narodeninám na e-mail. Budovaním emočného vzťahu so zákazníkom si zaisťujete jeho lojálnosť k značke. Ďalšími príkladmi môžu byť špeciálne bonusy, programy pre lojálnych zákazníkov a podobne. Komunikujte so zákazníkmi prostredníctvo emailov alebo SMS. Akoby povedal odborník na obsahový marketing Filip Kuna: “ukážte srdiečko ♥ ”. Strossle, pre túto fázu nie je vhodným kanálom, keďže nezbierame žiadne údaje o zákazníkoch, ktoré by zasahovali do ich súkromia.

PRO TIP: Komunikujte so zákazníkmi napriamo, uvidíte, že milý hlas v telefóne je viac, ako skopírovaný e-mail.

 

Strossle je efektívna voľba v rôznych fázach cesty kupujúceho. Aby ste si však mohli vychutnať výhody tohto reklamného prístupu, musíte zistiť, v akej fáze sa cieľové publikum konkrétnej kampane nachádza. Odpoveď na túto otázku vám pomôže prispôsobiť vašu natívnu reklamu, aby sa stala čo najefektívnejšou. Použitím modelu See-Think-Do-Care môžete lepšie porozumieť svojmu publiku, môžete vytvoriť jasný plán, ako, čo a kde s nimi komunikovať a stanoviť si konkrétne metriky, ktoré vám ukážu, čo funguje a čo nefunguje.

Veríme, že vás tento článok zaujal a inšpiroval; a ak si nie ste istý, ktorý obsah podporiť skôr, určite sa ozvite a spoločne to prekonzultujeme tak, aby výsledok stál za to.

Hľadáte marketingové inšpirácie? Odoberajte newsletter od Filipa a dostanete pravidelnú porciu dvakrát týždenne 💡

 

MÁTE OTÁZKU?

KONTAKTUJTE NÁS!

+421 917 435 009
mamzaujem@strossle.com

kontaktný formulár

This will close in 0 seconds